м. Радивилів, 35500 Рівненська область, вул. І. Франка, 11

тел(факс) +38(03633)43328 raduv@ukr.net

с. Башарівка

Коли їхати трасою на Радивилів, то за 12 км від нього розташоване мальовниче село Башарівка. Воно милує погляд своїми безмежними полями, своїми чистими і прибраними дворами. А ще у цьому селі працьовиті та привітні люди.

Село було створене у 1570 році. Назва села Башарівка походить від староруського "бахор, бахорити" - молоти зайве. Можливо, сучасна назва походить від прізвиська перших власників, але це достовірно не відомо.

У цьому селі протікає річка Слонівка, вона тиха, заросла очеретом та осокою. Річка протікає за околицею села. Там плавають гуси, а на березі пасуться корови. А далі за річкою розстелились поля, на них агрофірма "АГРОЕКСПРЕССЕРВІС" засіває пшеницю, цукрові буряки та інші сільськогосподарські культури. При в’їзді у село Башарівка привертають увагу фермерські споруди та приміщення тваринницького комплексу. За останні роки, коли сільськогосподарські угіддя взяло в оренду приватне підприємство, тут почалося масштабне відродження тваринницької галузі. На даний момент, це один з найпотужніших молочних комплексів на Західній Україні. Завдяки цьому підприємству жителі нашого села забезпечені робочими місцями, люди працюють тут сім’ями.

Агрофірма "АГРОЕКСПРЕССЕРВІС"

Щонеділі та кожного свята жителі села поспішають до храму. Церква в ім'я Введення в храм Пресвятої Богородиці була побудована в 1779 році на кошти парафіян і поміщика, але у 1918 році вона була спалена. Відновлення будівництва церкви почалося у 1942 році. Будівництво було важким і тривалим і лише у 1956 було розпочато богослужіння, а вже 1962 році церкву закрили і зробили в ній склад для зберігання зерна. І тільки через 27 років, у серпні 1990 року вперше пролунали церковні дзвони, які благовістили про початок богослужінь.

Церква в ім'я Введення в храм Пресвятої Богородиці

Ще в Башарівці є одинадцятирічна загальноосвітня школа, яку відвідують діти з усіх сіл, що входять до складу Башарівської громади, а саме: Перенятин, Старики та Пріски. У школі працюють добрі та чуйні вчителі, що уміло доносять у дитячі серця нові знання. Директором школи на даний час є Воронко Валентина Антонівна.

Башарівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Ще в Башарівці є ФАП у якому працюють люди віддані своїй праці та своєму покликанню, бо саме вони врятували не одне людське життя.

Фельдшерсько-акушерський пункт

В селі працює мінімаркет "ВУЛИК" та ще магазин.

Міні-маркет «Вулик»

Село цивілізоване. Через нього проходить траса, є сполучення з районним та обласним центром.

Старостою Башарівської громади є Крук Ігор Павлович, ця чуйна людина по-господарському дбає про добробут у селі та у села, що входять до громади.

Так що будемо раді кожному хто завітає до нас у гості.

села Перенятин  і Старики

Перенятин і Старики – це села, що входять до складу Башарівської громади. Це села з цікавою історією, з мальовничими краєвидами та з привітним населенням.

Коли їхати з Радивилова на Почаїв, кілометрів за п'ятнадцять від райцентру автошлях Р-26 виходить до великого, мальовничого ставу, утворюваного річкою Слонівкою. Часто можна натрапити на захоплені відгуки мандрівників про цей став біля села Перенятина: йдучи до Свято-Успенської лаври, вони тут зупиняються перепочити.

Коли бути точним, то на цих берегах не одне, а два села: на правому березі річки — Перенятин, на лівому — його давня, історична частина, яка так і називається — Старики. У Стариках збереглися земляні вали середньовічного городища. Близько 300–400 років тому тут вирувало зовсім особливе життя, тоді Перенятин, як свідчать історичні документи, вважався містечком, тож мусив дбати насамперед про свою оборону. Його центральну частину, так званий дитинець, обнесли прямокутним насипним валом - 180 на 140 метрів, висотою метрів на п'ять. Загалом на цих двох із половиною гектарах, за теперішніми міськими мірками, могло б розташуватися до 50 дворів, тоді їх, певна річ, було більше, адже про присадибні городи не дбали. Поряд із валами й досі простежуються рови, колись набагато глибші й в основному затоплювані водою річки, принаймні в тій частині, що ближче до русла. На місцях колишніх кутових бастіонів, де стояли гармати, впадають у вічі масивніші пагорби. Поверх валів, очевидно, існував «острог» - захисна огорожа у вигляді суцільної непроникної стіни з вертикально вкопаними колодами, затесаними вгорі. Обачність перенятинців виявилася не зайвою: ймовірно, цій фортеці-замку випало витримати облогу кримських татар у 1667 р. і 1672 р. (коли вони доходили до Бродів і Дубна), а ще — у 1675 р. (коли після невдалої спроби здобути Почаївський монастир пустилися грабувати всю волинську округу). Звичайно, жодних слідів тих бойовищ сьогодні не виявити, адже масивні вали зберігають мовчанку; високий тогочасний суспільний статус Перенятина хіба що підтверджений археологічними знахідками - уламками посуду, коробчастими кахлями, монетами 16-17 століть. Переказ стверджує: свою назву поселення дістало не через те, що переймало нападників, а тому, що стало свого роду опорним пунктом, який сприяв припиненню бродяжництва, адже новопоселенці діставали пільги в оподаткуванні на тривалий час. Перенятин переймав галайд, Перенятин будувався, оборонявся… Мабуть, мали тут і свою церкву, хоча нинішня не така вже й старовинна — їй близько 140 років. Ця церква є архітектурною пам'яткою місцевого значення. Її попередниця була збудована у 1795 році, та, на жаль, була зруйнована. Потім у 1870 роках, за кошти парафіян була побудована нова церква, у якій до тепер проводяться богослужіння.

Перенятинська Свято-Троїцька церква

Але промайнули віки - і нічого з того не вціліло, окрім валу. Поряд із церквою – цвинтар, найдавніші захоронення якого вже забуті й недоглянуті, навряд чи вони старіші за храм.

Східна частина валу, розташована на лузі біля річки, по-особливому мальовнича. Щоправда, в ці дні Перенятинський став без води, а відтак і річка виглядає як малопомітний струмок у широкому замуленому днищі. Однак так буває нечасто. В інші часи краса природи повною мірою доповнювала таємничу привабливість валу.

Перенятинський став

На території села є дитячий дошкільний навчальний заклад, до якого щоранку біжать діти,тому що працівники цього закладу подбали про комфортне перебування їхніх вихованців у стінах їхнього садочка. Діти з особливим бажанням їдуть у садочок, щоб пізнати щось нове і корисне, бо саме разом з вихователями вони пізнають цікаве життя. Зараз завідуючою ДНЗ працює Казмірук Надія Богданівна – людина, яка без залишку вкладає душу у свою роботу.

Перенятинський  ДНЗ

Ще село Перенятин може похвалитися високим рівнем культури населення. В Перенятині працює клуб, у якому постійно проводяться масові заходи – це свята державного значення, вечори відпочинку, концерти та тематичні вечори. Учасники художньої самодіяльності беруть участь у всіх районних оглядах, конкурсах та фестивалях. Без них не обходиться жодне масове дійство місцевого значення. При клубі працюють три гуртки, склад яких  постійно поповнюється новими учасниками. Завідуюча клубом Воронко Мирослава Петрівна.

Учасники художньої самодіяльності клубу с. Перенятин

Село багате на щирих та добрих людей, які не залишаться осторонь, коли потрібна поміч. Будемо раді коли завітаєте до нас у гості, бо тут свої традиції і звичаї, що беруть коріння з сивої давнини.

с. Приски

Невелике село всього у кілька дворів, що заховалось у невеликому лісі, що оточує його з усіх боків. Прославилось село і стало відоме завдяки підприємству "Юрмія", що спеціалізується на переробці м'ясної сировини. Це приватне підприємство згуртувало навколо себе жителів навколишніх сіл та районну, надало нові робочі місця.

грудень 2019
пнвтсрчтптсбнд